dn. 22. października 2023 r.

 

Polskie Stowarzyszenie Kulturalne im. Józefa Bema na Węgrzech (z siedzibą w Budapeszcie) obchodziło dnia 22. października br. Jubileusz 65-lecie swego utworzenia. Działalność Stowarzyszenia obejmuje jednoczenie Polek i Polaków mieszkających na Węgrzech, nauczanie języka ojczystego, rozszerzanie kultury polskiej, pogłębianie przyjaźni narodów polskiego i węgierskiego oraz przyciąganie do siebie wielu Węgrów sympatyzujących z Polską i Polakami świadczy chlubnie o chęci zachowania łączności Członków Stowarzyszenia z Macierzą oraz upowszechniania wielowiekowych związków łączących oba Kraje.

Nasze Towarzystwo zostało zaszczycone zaproszeniem do udziału w tym Jubileuszu. TTPW było reprezentowane przez Prezesa Krzysztofa Kołacińskiego oraz Wiceprezesa Andrzeja Szpunara.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Polskim w X-tej dzielnicy Budapesztu. Po mszy, jeszcze w kościele rozpoczęła się część oficjalna obchodów Jubileuszu. W jej trakcie Kol. Kołaciński odczytał stosowny List Gratulacyjny oraz obaj prezesi wręczyli na ręce Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema na Węgrzech – p. Alfreda Wtulicha pamiątkowy medalion z portretem gen. Józefa Bema. W zamian otrzymali pamiątkowe medale „Bemowskie”.

Ze szczegółowym opisem tej części uroczystości można zapoznać się pod linkiem:
http://parafiabudapeszt.pl/2023/10/22/65-urodziny-psk-im-j-bema/
prawa autorskie: Inf. Głos Polonii, fot. B.Pál

Druga część obchodów miała miejsce w siedzibie Stowarzyszenia w Budapeszcie przy Nádor u. Rozpoczęły ją wspomnienia byłych Prezesek oraz wieloletnich Członkiń i Członków „Bema” (tak jak w skrócie nazywają się sami). Każdy, kto zdecydował się na publiczne wspomnienia był honorowany medalem Jubileuszu 65-lecia Stowarzyszenia.

Kolejnym punktem programu był spektakl teatralny „Bem i Petőfi – bohaterowie obydwu narodów” w wykonaniu czworga artystów węgierskich. Był to istotny element uroczystości bowiem trwał około 80 minut. Większość recytacji odbywała się w języku węgierskim a niewielkie fragmenty w języku polskim. Trzeba przyznać, że artyści dawali z siebie bardzo dużo a recytacjom towarzyszyło często tło muzyczne akordeonu, przez co spektakl był bardzo interesujący.

Końcowym akcentem uroczystości był tort okolicznościowy oraz rozmowy w swobodnym gronie. Nie mogło również zabraknąć znakomitych win węgierskich. Długo będziemy wspominać ten wspaniały dzień i nowych poznanych (węgierskich???) przyjaciół.

W imieniu Członków i Sympatyków Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier, pochylamy się z szacunkiem nad szczytną historią Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema na Węgrzech, podziwiamy szeroko rozbudowaną działalność i życzymy z całego serca wszelkiej pomyślności w kontynuacji tego dzieła jeszcze przez długie lata. Natomiast Członkom Stowarzyszenia – realizacji wszystkich planów oraz zdrowia i szczęścia osobistego.
(kk)